Aukce přináší výhody prodávajícím i kupujícím

Stále se stává, že na jednu nemovitost se sejde více zájemců. Jak v takovém případě postupovat? Prodat prvnímu zájemci by nebylo fér vůči nikomu. Proto realitní síť RE/MAX včetně makléře Lukáše Trnky pracuje se systémem aukcí. Jak to probíhá?

Představte si situaci, kdy prodáváte krásnou chatu v našem Šluknovském výběžku nebo v oblíbených Jetřichovicích. Ozve se hned několik zájemců, kteří jsou připraveni nemovitost koupit. V tu chvíli přichází dilema. Je prodej prvnímu zájemci opravdu ve prospěch majitele nemovitosti? Na první pohled by se mohlo zdát, že je vše v pořádku. Nemovitost získá první v pořadí. Ale co ostatní zájemci? Neměli by mít šanci nemovitost také získat? Občas mohou rozhodovat jen minuty. A co majitel? Neměl by mít šanci získat za svoji nemovitost vyšší cenu, pokud existuje více zájemců a někteří jsou ochotni za nemovitost zaplatit vyšší než tržní cenu? Právě proto přišel RE/MAX před několika lety se systémem aukcí. „Pro klienta je to maximálně jednoduchý a transparentní proces. Pomáhá vyhledat nejvhodnější zájemce pro našeho prodávajícího,“ říká marketingový specialista Marek Kontriš z RE/MAX. Makléř Lukáš Trnka souhlasí a dodává, že díky tomuto způsobu prodeje dojde vždy k prodeji za maximální možnou cenu v daném čase.

Výhoda i pro kupující

Mohlo by se zdát, že aukce přinášejí výhody jen prodávajícím, kteří díky nim mohou prodat svou nemovitost za vyšší cenu. Aukce jsou ale výhodné i pro kupující. Všichni totiž mají stejné šance nemovitost získat.

Svým způsobem proces prodeje uměle o chvíli pozdržíme a říkáme zájemcům, zavolejte nám, vezmeme vás na prohlídku a nemůže se stát, že vám nemovitost uteče jen proto, že jste zavolali jako druzí, třetí v pořadí. Bez ohledu na to, jestli se můžete dostavit na prohlídku ve středu nebo až ve čtvrtek. Otevřeme aukční okno a řekneme klientům, že aukce trvá do určitého data. To znamená, že všichni jsou na stejné startovní čáře,“

vysvětluje makléř Lukáš Trnka.

Kritéria aukce

Pokud nemovitost klient chce, má šanci nemovitost získat. Na druhou stranu jeho možnosti závisí na tom, kolik za ní nabídne. Původní nabídková cena je známá a klient pak může napsat jakoukoliv částku. Může to být více, stejně, ale i méně. Když s majitelem aukci ukončíme, teprve poté nás systém pustí do detailů nabídek. Do té doby vidíme pouze to, kolik osob se do aukce přihlásilo, ale už nevidíme, jaký je obsah nabídek. Potom oslovujeme toho nejvhodnějšího kandidáta, což nemusí být vždy klient, který nabídl nejvyšší cenu. Pravidla aukce jsou předem známa. Ve většině případů je to hlavně cena, někdy ale rozhoduje i doba, za kterou je kupující schopen vyřešit financování. Nebo mohou být stanoveny individuální podmínky, které si majitel zvolí.

Zdržení v řádu dnů

Jak již bylo uvedeno, proces aukce znamená určité zpomalení prodeje. Průměrně o 7 až 10 dní. Makléř potřebuje čas, aby udělal dostatečnou propagaci. Všichni zájemci se rovněž musejí zúčastnit prohlídky a mít čas na podání nabídky. V celkovém kontextu prodeje a koupě nemovitosti se ale jedná jen o nepatrné zdržení. Ze zkušeností vyplývá, že proces prodeje od samotného rozhodnutí „prodám“ až po změnu v katastru nemovitosti, trvá přibližně tři měsíce. Zdržení 7 až 10 dní je pak v tomto kontextu téměř zanedbatelné.

Proberme spolu detaily tohoto způsobu prodeje i u Vaší nemovitosti. Prodávejte RE/MAXimálně výhodně! Prodávejte svou nemovitosti se mnou.

 

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
4
oko

Vývoj hypotečního trhu v ČR

V lednu jsme zaznamenali první výraznější pokles průměrné úrokové sazby na realizovaných úvěrech a to o 11 bazických bodů na hodnotu 5,53 %. Předchozí meziměsíční poklesy…
Daně, Reality
5
oko

Daň z nemovitých věcí 2024

Některé změny, které vyplývají z novely zákona o dani z nemovitých věcí, zohlední správce daně automaticky, v některých případech bude nutné podat daňové přiznání. Finanční správa pro…

Vývoj hypotečního trhu v ČR

Daň z nemovitých věcí 2024