Jak pracovat s cenou na klesajícím trhu

Po letech konstantního růstu cen se trh s nemovitostmi v posledních měsících otočil a začal klesat. Na vině jsou rostoucí úroky hypoték i obecná nejistota z budoucího ekonomického vývoje a zvyšování životních nákladů. Nutno podotknout, že v Ústeckém kraji a konkrétně u nás v Děčíně nešlo v posledním roce a půl o konstantní růst, ale skokový. Způsobený zejména poptávkou movitých investorů, kteří chtěli uložit své úspory do levných nemovitostí v našem kraji, hnáni všeobecnou obavou z blížící se inflace.

 

Co to znamená pro prodej vaší nemovitosti? V médiích už proběhla spousta zpráv o tom, že kupci žádají slevy a délka prodeje se z týdnů protáhla na měsíce. Dobrá zpráva je, že i nyní zvládnu vaši nemovitost prodat velmi dobře. Jen je potřeba využít správnou strategii a přiznat si, že trh se změnil.

 

 

Ještě začátkem roku 2022 nebyl problém začít prodávat nemovitost s cenou nad úrovní trhu. Protože trh stále rostl a ceny šly nahoru, bylo jen otázkou času, než se nemovitost prodala. Případně jsme s prodávajícími měli domluvenu strategii postupného snižování ceny a bylo tak téměř jisté, že kupujícího nejpozději do 6 měsíců najdeme. Pokud prodávající nespěchal na peníze z obchodu, tak jsme kupce spolehlivě našli a majitelé nemovitosti odcházeli po transakci nadšení z dosažené ceny.

 

Prodat DNES později, ALE znamená prodat za méně

 

Dnes je ale situace úplně jiná. Poptávka po nemovitostech se z mnoha důvodů silně propadla a ceny jdou pomalu dolů. Co to znamená z hlediska prodejní strategie? Postupné snižování ceny je velmi nebezpečný způsob prodeje, protože hrozí, že budete snižovat cenu přibližně stejnou rychlostí, jako klesá celý trh viz strategie #1. Jinými slovy, kupec se nemusí najít, protože prodejní cena vůči trhu bude stále o něco výš. Anebo se najde výrazně později a tedy – vzhledem ke klesajícím cenám na trhu – prodávající přijde o peníze.

 

 

Startovací cena je nyní klíčová

 

U strategie #2 vidíte klíčovou informaci pro prodej na trhu, kde ceny nemovitostí klesají. Čím dříve prodáte, tím více peněz za prodej získáte. Ideální, námi doporučená strategie, je pečlivě zpracovat odhad nemovitosti a vyjít s nemovitostí na trh za cenu odpovídající současné situaci. Každý měsíc, o který se na tržní cenu dostaneme později, bude pravděpodobně znamenat nižší prodejní cenu a zbytečnou ztrátu pro prodávající klienty.

 

 

 

Při posledním poklesu trvalo 7 let, aby se ceny vrátily na jejich původní nominální hodnoty (to ale bez započtení inflace, ve skutečnosti to bylo 8 let). Možností je tedy s prodejem počkat, až ceny začnou zase růst, a maximalizovat tak prodejní cenu. Pokud prodávat nepotřebujete, je to určitě možná varianta. Jen je potřeba si uvědomit, že se velmi pravděpodobně bude jednat o roky, nikoli o měsíce. Při posledním realitním propadu, který začal koncem roku 2008, se ceny nemovitostí vrátily u nás na Děčínsku na původní úroveň až po 8 letech. Netvrdím, že to teď bude stejné, ale poučit se z minulosti je jediné, co můžeme dnes dělat. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít na trh výrazné oživení.

 

 

 

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
4
oko

Vývoj hypotečního trhu v 1Q 2024

Březnové oficiální výsledky potvrdily další růst hypotečního trhu. Celková produkce úvěrů na bydlení dosáhla 18,22 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za…
Reality
4
oko

Vývoj hypotečního trhu v ČR

V lednu jsme zaznamenali první výraznější pokles průměrné úrokové sazby na realizovaných úvěrech a to o 11 bazických bodů na hodnotu 5,53 %. Předchozí meziměsíční poklesy…

Vývoj hypotečního trhu v 1Q 2024

Vývoj hypotečního trhu v ČR