Najměte si svého makléře za účelem nákupu nemovitosti

Rádi byste koupili nemovitost, ale nevíte pořádně na co si dát pozor a jak začít? Nebo jste již začali a po prvních prohlídkách se vám z toho točí hlava kolem? Pak si přečtěte tyto řádky, po letech se vrací opět na výslunní služba aktivního vyhledávání nemovitosti.

Koupě vhodné nemovitosti není jednoduchá věc, navíc aktuálně v záplavě nabídek na realitním trhu je často složité jen se v nich zorientovat. Rolí makléřů je především pomoci zacílit ty správné nemovitosti, vyjednat nejvýhodnější cenové podmínky, zajistit kontakt mezi prodávajícím a kupujícím a postarat se i o bezpečný, rychlý a bezproblémový proces.

Odpadne vám spousta starostí a času s hledáním, právnickými úkony i možným podvodným jednáním.

U většiny makléřů či kanceláři můžete většinou maximálně zadat poptávku, pokud jste si z nabídky vhodnou nemovitost nevybrali. U mě máte na výběr ze 2 základních variant možné spolupráce:

  1. Vložení vaší poptávky – klasické zadání poptávky a následné čekání, až vhodnou nemovitost nabereme do naší nabídky.
  2. Aktivní najmutí makléře – po letech na trhu s nemovitosti, kdy měl dominantní postavení prodávající, se trh opět přetočil do výhodnější pozice pro kupující a proto se vrací na světlo opět služba Najmutí si realitního makléře za účelem vyhledání vhodné nemovitosti. Výhody a podmínky spolupráce níže.

 

Aktivní vyhledávání nemovitosti

V západních zemích je dnes zcela běžné, že při nemovitostní transakci jsou vždy oba dva klienti zastoupeni zprostředkovatelem. Ani u nás již není úplně neobvyklé, pokud si zájemce o koupi najme profesionála. Primárně je služba určena klientům, kteří nemají buď čas, chuť či potřebné znalosti k nákupu nemovitosti a rádi by se svěřili do rukou odborníka. Z principu se jedná vždy o exkluzivní vztah a služba není určena klientům, kteří si chtějí záležitost řešit případně také sami.  Dnes je spoustu nabídek ke koupi a kupující mají z čeho vybírat, což samozřejmě přináší i svá úskalí. Je to náročné na čas, umění vyjednávat a vhodné jsou i místní znalosti. Z tohoto důvodu se po dlouhé odmlce opět vrací do kurzu nabídka služby pro kupující.

 

Hlavní výhody spolupráce:

  • K dispozici máte veškeré know- how, cenové mapy a zkušenosti makléře, který pracuje nepřetržitě od roku 2007 v Děčíně a okolí včetně totální znalosti lokality
  • Úspora času – nabídka je dnes opravdu široká a jen procházet vytipované nemovitosti zabere spoustu času, první prohlídky vytipovaných nemovitostí většinou absolvuji sám a klientům zasílám další fotky, případně videa z nemovitostí. Klient většinou absolvuje jednu finální prohlídku před podpisem rezervační smlouvy.
  • Lepší pozice při vyjednávání – vždy je lepší mít na určitá rozhodnutí více času a nejednat napřímo, v rámci vyjednávání jsou vydávána i má doporučují stanoviska, rozhodnutí je vždy na klientovi
  • Advokát a zkušenosti na Vaší straně – pokud dojde k nákupu nemovitosti od jiného zprostředkovatele, obvykle má již prodávající dohodnuto s RK řešení celé transakce a advokáta, připravující smlouvu. Dnes je již ze zákona v rezervačních smlouvách téměř vždy uvedeno, že realitní kancelář hájí zájem svého klienta, tudíž prodávajícího. Obsah kupní smlouvy nemusí být nutně vyvážený a může být výhodnější pro druhou stranu. Proto je výhodné mít připraveného advokáta, hájícího pouze Váš zájem.
  • Nespornou výhodou je také fakt, že pro zasmluvněné klienty mohu bez omezení pracovat a nabízet jim tak i nemovitosti, které nejsou ještě v žádné realitní kanceláři a samoprodejci si je v úvodu pokouší prodat sami. Většina makléřů se k novým nabídkám snaží nejprve k prodávajícím dostat, získat od nich souhlas s prodejem, vložit do nabídky a teprve následně nabízet klientům. S uzavřenou smlouvou na koupi tímto celý proces odpadá a můžete být tak často první, kdo se reálně dostane k možnosti koupi nemovitosti, která se teprve začala prodávat.
  • V případě, že nákup probíhá u jiného zprostředkovatele, který se budu ochotný podělit o část své provize (děje se výjimečně), poskytnutá částka se odečítá od sjednané provize. Provize je stanovena ve výši 3% + DPH (minimálně 50.000,- Kč + DPH), což je fixní částka vycházející  z konečné nákupní ceny + provize ve výši 20% z vyjednané slevy oproti původní nabídce.

Smlouva je uzavírána na dobu určitou, v první fázi na zkoušku na 3 měsíce. Provize se hradí pouze v případě realizace, tedy nákupu nemovitosti a obvykle je připočtena ke kupní ceně.

 

 

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
4
oko

Vývoj hypotečního trhu v 1Q 2024

Březnové oficiální výsledky potvrdily další růst hypotečního trhu. Celková produkce úvěrů na bydlení dosáhla 18,22 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za…
Reality
4
oko

Vývoj hypotečního trhu v ČR

V lednu jsme zaznamenali první výraznější pokles průměrné úrokové sazby na realizovaných úvěrech a to o 11 bazických bodů na hodnotu 5,53 %. Předchozí meziměsíční poklesy…

Vývoj hypotečního trhu v 1Q 2024

Vývoj hypotečního trhu v ČR