Prodat nemovitost ještě letos, nebo to nechat na jaro?

Jedna z mnoha otázek, na kterou možná neznáte odpověď pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti. Nabízím vám svůj pohled.

Letošní rok 2021 byl (a stále ještě je) neuvěřitelný. Kanceláře, makléři a bankovní domy trhají rekordy svých obratů a to ještě není konec roku. Doba stále přeje prodávajícím. Covid-19 bezesporu způsobil poprask na realitním trhu. Často se setkávám s názorem, že je to šílenství a realitní bublina, která brzy splaskne. Možná že ano, ale možná také ne. Těžko říci. Velmi obtížně se predikuje další vývoj. Upřímně jsem s příchodem Covidu-19 ihned v začátku čekal spíše stagnaci trhu, možná mírný pokles (alespoň u nás, v okrese Děčín).

Situace na dnešním trhu je zcela opačná. Nabídka nemovitostí mizerná a kupujících je stále více, než nemovitostí. Stále dochází k růstu cen. Každý měsíc jen udiveně zírám na nabídky klientů, které podávají v aukcích a jsou ochotni také zaplatit. Evidentně jsem se svou predikcí mýlil a křišťálovou kouli s výhledem do budoucnosti nevlastním. Dnes zpětně hodnotím, že zejména díky Covidu obrovsky narostla hodnota bydlení. Jednu dobu nám ze života nezůstalo nic jiného než chození do práce, jídlo a právě bydlení. Právě proto své bydlení začala řešit velká spousta lidí. Je tedy otázkou, zda se jedná o bublinu, nebo o výrazný posun na hodnotovém žebříčku. Myslím si to druhé.

Životní jistotu máme ve skutečnosti jen jednu, že jednou tu nebudeme. Vše ostatní co se zdá být jisté, se záhy ukáže jako nestabilní. Proto bych v odpovědi na úvodní otázku volil řešit vše nyní. Nechávat tyto záležitosti na „až pak“ se nemusí vyplatit. Aktuálně je trh stále nakloněn prodávajícím a jak bude na jaře 2022, to nevíme nikdo. Jedno je jisté, žádný trh na světě nikdy nerostl až do nebe.

 

 

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
10
oko

Poskytnutý rozhovor G8 Reality

Jan Štohanzl je jedním z ředitelů a majitelů franšízového uskupení G8 Reality, která je dnes největší sítí kanceláří pod křídly RE/MAX. S úspěšnými makléři začal…
Reality
3
oko

Jak bezpečně prodat nemovitost?

Také jste si mysleli, že poté, co najdete kupce pro svou nemovitost, máte vyhráno? Opak je pravdou, teprve tehdy přicházejí na řadu…

Poskytnutý rozhovor G8 Reality

Jak bezpečně prodat nemovitost?

Menu